הוצאת צווי הגנה

עו"ד גלוברמן-קרט דורין מעניקה שירותי ייעוץ וליווי משפטי מקיפים, מעמיקים ויסודיים בתחום דיני המשפחה, מסייעת ללקוחותיה לצלוח משברים נפשיים ורגשיים קשים כשידם על העליונה ולנצל לטובה ובחכמה את המשאבים שהעמיד לרשותם המחוקק. 
אחד הנושאים היותר רגישים ומורכבים בהם מטפלת עוה"ד גלובמן-קרט הוא נושא האלימות במשפחה והוצאת צווי הגנה.

מהו צו הגנה וכיצד ניתן להוציאו?
מטרתו של צו ההגנה הינה להוציא מהבית את בן הזוג האלים, לרוב הבעל, להטיל עליו מגבלות מסוימות ולהרחיקו לתקופת מה על מנת להגן על האישה והילדים ולהבטיח את שלומם הפיסי והנפשי. 
מדובר בכלי משפטי קיצוני במידת מה, שכן הבעל נשאר למעשה ללא קורת גג מעל ראשו, ולכן בתי המשפט נוטים להיזהר בעת הוצאת צווים מעין אלו ולוודא כי המקרה המונח בפניהם אכן מצדיק את הוצאת צו ההגנה ואינו תלונת שווא הנובעת מיצר נקמנות.
ישנם מספר מקרים בהם ניתן להוציא צו הגנה:
• נקיטת כל סוג של אלימות – פיסית, מילולית, מינית וכלכלית - כנגד אחד או יותר מבני המשפחה.
• כליאת אחד או יותר מבני המשפחה.
• התעללות נפשית מתמשכת כלפי אחד או יותר מבני המשפחה.
• נקיטת שפה של איומים, מפורשים ומרומזים כאחד, או ביצוע מעשים שיש בהם כדי לאיים על אחד או יותר מבני המשפחה ולרמוז על התנהגות אלימה, כפי שפורטה לעיל.

הוצאת צו הגנה בראש ובראשונה מרחיק את הבעל מן הבית, גם במידה והוא יכול לטעון לבעלות מלאה או חלקית על הבית, מונע ממנו לאסור על האישה או שאר בני הבית להשתמש בדירה לפי מיטב הבנתם, גם אם הוא יכול לטעון לבעלות על הנכס ומונע ממנו כל סוג של יצירת קשר עם האישה. 
צו הגנה גם מורה על החרמת נשקו האישי של הבעל, במידה והוא נושא נשק, ויכול להוסיף מתן ערבויות להתנהגות טובה או סוג אחר של סידורים הנובעים ממתן הצו. 
בנוסף, צו הגנה יכול אף לחייב את הבעל לקבל טיפול באחד המרכזים למניעת אלימות במשפחה.

בתי המשפט, כאמור, הינם זהירים בעת הוצאת צו הגנה, שכן כבר נעשה בעבר שימוש לא הוגן ולא מוצדק בכלי זה בעת הליכי גירושין בין בני הזוג. 
לכן, על הצד המבקש להוציא צו הגנה מוטלת החובה להוכיח כי ישנה הצדקה לבקשה. 
הצדקה זו נובעת מכך שהאירוע התרחש סמוך לזמן הפנייה לבית המשפט וכי מדובר במסכת מתמשכת של אירועים אלימים מצד הבעל, ולא באירוע חד פעמי. 
במידה והאישה נזקקה לטיפול רפואי בגין האלימות שהופנתה כלפיה, או שהוגשה בעבר תלונה נגד הבעל במשטרה, יש לצרף את כל המסמכים הרלבנטיים בעת הפנייה לבית המשפט. במידה והפנייה אל בית המשפט נעשתה דרך צד שלישי בגין חשש לחייה של האישה, יש להביא עדים שיתמכו בבקשה.

צו הגנה למניעת אלימות במשפחה:
בית המשפט לענייני משפחה, בית הדין הרבני ובית משפט שלום מוסמכים להוציא צו הגנה במקרים של אלימות במשפחה.
לרוב, יינתן צו הגנה במעמד הצד הקרבן בלבד ולו בשל הסכנה הממשית לשלומו ודחיפות הצורך בהגנתו. 
יש להדגיש כי במקרים בהם הוגשה במשטרה תלונת אלימות במשפחה, או לחילופין הוצגה בפני שופט אסמכתא רפואית המעידה על פגיעת אלימות במשפחה – אזי גדלים הסיכויים לקבלת צו הגנה מיידי.

ע"פ חוק, צו ההגנה אוסר על בן המשפחה הפוגע להיכנס לתחומי הדירה המשמשת למגורי הקרבן ואפילו להימצא במרחק קבוע מדירה זו, או להתקרב לקורבן בכל מקום אחר, זאת לרבות במקרים בהם הצד הפוגע מתגורר בדירה זו ובעל זכויות בעלות עליה. 
בהמשך, יתכנסו כל הצדדים לדיון משפטי נוסף, בו יבחנן מחדש המצב ויוחלט באם להאריך את צו ההגנה או שניתן להסירו. 
בכל מקרה, צו הגנה מוגבל עד ל- 3 חודשים וניתן להאריכו עד לחצי שנה, או במקרים חריגים ובפסיקת שופט, עד לשנה אחת לכל היותר. 
הארכה למשך שנה דורשת מתן נימוקים מיוחדים בפני בית המשפט שיצדיקו הארכה זו.

עו"ד גלוברמן-קרט דורין – הוצאת צווי הגנה
עוה"ד גלוברמן-קרט דורין סייעה במשך שנות עבודתה הרבות לנשים רבות להוציא צווי הגנה מפני בני זוגן האלימים ובכך להבטיח במידת מה את שלומן הפיסי והנפשי ולהשיב את השקט לחייהן. 
עבודתה המקצועית והיסודית, תשומת הלב הרבה המוקדשת לכל פרט, קטן ככל שיהיה, יכולותיה הרטוריות הגבוהות והופעתה חסרת הפשרות מול בתי המשפט, לצד הבנתה הרבה ורגישותה לשעה הקשה בה מצויות לקוחותיה, הפכו אותה לשם דבר בתחום דיני המשפחה. 
המשרד פועל להוצאת צווי הגנה בכל צורות ביטויי האלימות במשפחה ובהם:
• אלימות במשפחה נגד ילדים
• אלימות במשפחה כלפי בן / בת זוג
• אלימות במשפחה כלפי הורים
• אלימות במשפחה במסגרת הליך גירושין
• ועוד

אף אישה איננה צריכה להשלים עם אלימות המופנית כלפיה. התקשרי עוד היום אל משרדנו ונסייע לך בכל דרך אפשרית.